AP Logo

Dom… dla jedynych jest to budynek: ściany, meble i wszystko to co się w nim znajduje. Inni używają słowa dom kiedy myślą o rodzinie – o najbliższych, ważnych dla siebie osobach.

Czasem też dom może stać się metaforą naszego wnętrza – tak jak w tym ćwiczeniu coachingowym:

Kogo wpuścisz do nowego świata?

1. Wyobraź sobie, że mieszkasz w pięknym domu za pięknym ogrodzeniem.  Poświęć chwilę, aby zobaczyć ten dom – jego rozkład, pokoje, umeblowanie. Przez chwilę wizualizuj też ogrodzenie. Z czego jest zbudowane? Jakie jest wysokie? Niech będzie solidne, tak solidne, by nikt nie mógł się przez nie wedrzeć.

2. Teraz znajdź wejście w tym ogrodzeniu, furtkę lub bramę, przez którą mogą wejść zaproszeni goście. Zobacz,  że jesteś tu jedynym strażnikiem i tylko od Ciebie zależy, kto wchodzi, a kto nie. Możesz zaprosić do środka każdego, kogo chcesz, i możesz też nie wpuścić, kogo chcesz, bez podawania powodu. Przez chwilę poczuj, jak to jest mieć taką władzę. Niech przesuną Ci się przed oczyma twarze tych, których chcesz wpuścić, jak również obrazy tych, którzy mają zostać na zewnątrz. Doświadcz władzy strażnika swojego domu.

3. Teraz wyobraź sobie, że postanowiłeś wpuścić do środka tylko tych, którzy zwracają się do Ciebie miło i traktują Twoje uczucia z szacunkiem. Jeżeli ktoś wejdzie i zacznie Cię maltretować albo w jakikolwiek sposób kwestionować Twój obraz rzeczywistości, musi wyjść i nie wróci, dopóki nie będzie gotów traktować Cię miło. (Możesz też poczuć się zmęczony ludźmi, którzy na przemian to Cię lekceważą, to odnoszą się do Ciebie z szacunkiem i wcale nie musisz ich wpuszczać, niezależnie od tego, jak bardzo byliby mili).

4. Wizualizuj swój dom, ogrodzenie i bramę, nieprzerwanie przez co najmniej 15 minut. Zobacz, kto chce wejść i kogo Ty chcesz wpuścić. Wyobraź sobie, co się dzieje, kiedy decydujesz tak lub inaczej. Zobacz reakcje ludzi, których odrzuciłaś lub przyjęłaś, i doświadcz swojej reakcji na ich zachowanie.

5. Potem, jeśli chcesz, spisz w ciągu kilku minut, czego się nauczyłeś/łaś z tego ćwiczenia, albo porozmawiaj o tym z przyjacielem. Pamiętaj, że możesz wykorzystywać swój dom jako azyl, dostępny dla Ciebie zawsze, kiedy go potrzebujesz.

Bibliografia: 

Stern Robin,  ,, Efekt gasnącego  światła”, Świat książki, 2008, ISBN 978-83-247-0753-9

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *