Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the woocommerce domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/archiza/www/wp-includes/functions.php on line 6114
Dlaczego boimy się mówić po angielsku? – Architekci Przedsiębiorczości by FLOW
AP Logo

Angielski to najczęściej używany język obcy w szkole i w pracy.
Mimo, że posługuje się nim wiele osób, znaczna część z nich, nie do końca czuje się dobrze i komfortowo, aby używać go na co dzień.

Ranking EF EPI 2019 ( https://www.ef.pl/epi/) przedstawia poziom umiejętności języka angielskiego w stu krajach na świecie. W czołówce plasują się kraje skandynawskie, takie jak: Dania, Austria, Luksemburg i Niemcy. Polska zajmuje 11. miejsce. Od lat znajdujemy się na bardzo wysokich pozycjach, a jednak wciąż boimy się mówić po angielsku. Dlaczego?

Problem zaczyna się już na samym początku naszej edukacji. Bardzo często jest tak, że poznając język angielski w szkole uczymy się z tekstu pisanego, np. z czytanek. Czytamy teksty, zapisujemy nowe słówka w zeszycie, uczymy się ich na pamięć, dodatkowo nie znając poprawnej wymowy i zastosowania ich w zdaniach. Szkoła stawia bardzo duży nacisk na gramatykę, testy w formie papierowej, zapominając o kluczowej roli swobodnej komunikacji.

Nie mówimy od samego początku, nie uczymy się poprawnej wymowy, więc nie jesteśmy przyzwyczajeni do zwrotów i rozmów po angielsku. Im dłużej uczymy się w ten sposób, tym trudniej jest nam rozmawiać w tym języku,
a nasza bariera stale rośnie. W konsekwencji kończymy szkołę z bardzo dużą wiedzą teoretyczną, której nie umiemy wykorzystać w praktyce.

Przeświadczeni, że gramatyka jest najważniejszą częścią języka angielskiego, boimy się swobodnie wypowiadać w obawie o błędy w wymowie. To dlatego w naszym dorosłym życiu spotykamy się z kolejnymi trudnościami. Im jesteśmy starsi, tym większą wagę przywiązujemy do krytyki ze strony otoczenia oraz jesteśmy dla siebie bardziej wymagający. Strach przed oceną innych, sprawia, że szukamy wymówek aby nie mieć kontaktu z językiem obcym. Niekiedy nawet jesteśmy w stanie zrezygnować z lepszej pracy tylko i wyłącznie dlatego, że konieczne jest w niej posługiwanie się językiem angielskim. Dodatkowo charakter Polaków nie ułatwia nam zadania. Wymagamy od siebie bardzo dużo, jesteśmy samokrytyczni i często bardzo surowi. Stawiamy wysoko poprzeczki, które niestety czasami okazują się nie do przejścia.

My, jako dorośli, przytłoczeni obowiązkami dnia codziennego, odczuwamy coraz mniejszą przyjemność z nauki języków, niepotrzebnie porównujemy się do innych i dlatego odczuwamy skrępowanie podczas próby rozmowy
z innymi. Ciągłe unikanie kontaktu z językiem sprawia, że nasz strach przed mówieniem rośnie do takiego stopnia, że przestajemy widzieć sens nauki i tracimy chęć do samorozwoju.

Jak zatem zatrzymać to błędne koło?  

Nie ma jednej dobrej metody– niektórzy mówią, że jest tak dużo sposobów nauczania języka obcego, jak wielu jest nauczycieli i ich uczniów.

Przede wszystkim starajmy się wykorzystać możliwości jakie daje nam internet. Ebooki, podcasty, które można w łatwy sposób znaleźć i ściągnąć ze sprawdzonych źródeł, to dobry początek aby zacząć się osłuchiwać
z językiem angielskim.W internecie możemy znaleźć również mnóstwo kursów o różnym poziomie zaawansowania. Przede wszystkim warto ćwiczyć angielski na każdym kroku. Słuchanie podcastów w drodze do pracy lub podczas podróży samochodem, zainstalowanie na telefon aplikacji językowych, z których możemy korzystać w dowolnym miejscu i czasie to świetne sposoby na zaznajomienie się z językiem.
Uwierzcie, na efekty nie będziemy musieli długo czekać.

Nie ma nic lepszego jak połączenie przyjemnego z pożytecznym. Ulubione seriale i filmy anglojęzyczne są świetną rozrywką ale również dobrym sposobem na obcowanie z językiem. Warto oglądać je w oryginalnej wersji lub z angielskimi napisami. Nie powinniśmy się zrażać jeśli na początku nie będziemy rozumieć pojedynczych słów lub nawet całej fabuły. Jest to zupełnie naturalne. Po jakimś czasie każdy kolejny film lub odcinek serialu będzie dla nas dużo bardziej zrozumiały. 

Dodatkowo kontakt z drugą osobą jest bardzo pomocny. Starajmy się nie unikać rozmów z osobami mówiącymi po angielsku. Na początku wystarczą najprostsze zdania. Chodzi o to, żeby się przełamać. Później powinno już pójść dużo lepiej.

Jeśli naprawdę chcesz opanować język angielski, nie oglądaj się na innych ludzi. Skoncentruj się na swoim celu, zadaniach i już dziś rozpocznij naukę!

Autorką wpisu jest Joanna Duch, właścicielka Szkoły Językowej.
Joanna, ułożyła autorski program kursu języka angielskiego, na który zapraszamy wszystkich Przedsiębiorców, którzy chcą rozwinąć swoje lingwistyczne kompetencje. Harmonogram jest dostępny pod tym linkiem.

Dlaczego boimy się mówić po angielsku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *