Jak ciekawie wprowadzić uczestników w temat szkolenia?

Jak ciekawie wprowadzić uczestników w temat szkolenia?

Przywitałeś już uczestników Twojego  szkolenia, spisałeś kontrakt, zebrałeś oczekiwania szkoleniowe – możesz przejść zatem do właściwego tematu szkolenia.  

Większość uczestników zna  zazwyczaj temat szkolenia przed jego rozpoczęciem (choć praktyka mówi, że jednak i tu mogą zdarzyć się wyjątki J ).

Niemniej jednak początek szkolenia to moment, w którym ów temat zostaje jeszcze raz podany. Jak zatem wprowadzić temat szkolenia w sposób ciekawy dla jego uczestników?

Poniżej kilka praktycznych pomysłów:

– OPOWIEDZENIE ANEGDOTY, czyli jak podaje Słownika Języka Polskiego PWN:  ,, krótkie opowiadanie o jakimś zabawnym lub niezwykłym zdarzeniu, zakończone zaskakującą, dowcipną puentą”.  Oczywiście puenta anegdoty powinna nawiązywać do tematu szkolenia.

– OBRAZ, RYCINA, CIEKAWY FRAGMENT FILMU, będące nawiązaniem do myśli przewodniej szkolenia.

– PRZYSŁOWIE/CYTAT,  które obrazują zagadnienia poruszane na szkoleniu. Jeśli prowadzimy szkolenie w takim układzie, że przed nami szkolenie prowadził jakiś inny trener/prezentowany był inny temat można też zastosować nawiązanie do wypowiedzi naszego przedmówcy lub tematu wcześniejszego szkolenia.

  • STATYSTYKI, DANE, WYNIKI BADAŃ, NOWE INFORMACJE I  CIEKAWOSTKI związane z tematem szkolenia.

–  ODWOŁANIE SIĘ DO WŁASNYCH PRZEŻYĆ, DOŚWIADCZEŃ w dziedzinie/temacie w którym prowadzone jest szkolenie.

– DOKONANIE PORÓWNANIA, można np. porównać jak dany problem, zagadnienie wyglądał w przeszłości, a jak wygląda teraz lub może wyglądać w przyszłości, można również porównywać jakie jest podejście do danego tematu w zależności od płci, w różnych miastach, krajach, województwach, w różnych kulturach, itp.

– ODWOŁANIE SIĘ DO OSTATNICH WYDARZEŃ, KTÓRE MIAŁY MIEJSCE NA ŚWIECIE i są związane z tematem szkolenia.

– METAFORA, ANALOGIA – pokazanie podobieństw pomiędzy tematem szkolenia a innymi zjawiskami, tematami, przedmiotami, itp.

  • ZADANIE GRUPIE UCZESTNIKÓW BEZPOŚRDNIEGO PYTANIA LUB PYTANIA RETORYCZNEGO. 
Mówienie i pisanie zawsze przychodziło mi z łatwością. Podobno słynę z ciętej riposty. Wszyscy myśleli, że zostanę nauczycielem, a wylądowałam na socjologii. Jednak po latach okazało się, że da się te obie rzeczy połączyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KONTAKT

Daj nam znać co możemy dla Ciebie zrobić, wypełniając formularz poniżej, a my skontaktujemy się z Tobą do 48h w dni robocze.

    * Twoje imię i nazwisko:


    * Treść wiadomości:

    * Czy prowadzisz firmę?

    * Podaj NIP Twojej firmy:

    * Podaj numer telefonu:

    * Twój adres e-mail:

    Jeśli jesteś zainteresowany pozyskaniem dotacji na usługi szkoleniowo-doradcze wypełnij nasz formularz pod dotacje dostępny pod TYM LINKIEM.

    Natomiast jeśli chcesz byśmy dopasowali indywidualny program rozwojowy, wypełnij jeden z poniższych formularzy:

    Analiza potrzeb szkoleniowo-doradczych KLIENT BIZNESOWY

    Analiza potrzeb szkoleniowo-doradczych KLIENT INDYWIDUALNY

    * W celu zapewnienia najlepszej jakości odpowiedzi wszystkie pola w formularzu są obowiązkowe.