AP Logo

Przywitałeś już uczestników Twojego  szkolenia, spisałeś kontrakt, zebrałeś oczekiwania szkoleniowe – możesz przejść zatem do właściwego tematu szkolenia.  

Większość uczestników zna  zazwyczaj temat szkolenia przed jego rozpoczęciem (choć praktyka mówi, że jednak i tu mogą zdarzyć się wyjątki J ).

Niemniej jednak początek szkolenia to moment, w którym ów temat zostaje jeszcze raz podany. Jak zatem wprowadzić temat szkolenia w sposób ciekawy dla jego uczestników?

Poniżej kilka praktycznych pomysłów:

– OPOWIEDZENIE ANEGDOTY, czyli jak podaje Słownika Języka Polskiego PWN:  ,, krótkie opowiadanie o jakimś zabawnym lub niezwykłym zdarzeniu, zakończone zaskakującą, dowcipną puentą”.  Oczywiście puenta anegdoty powinna nawiązywać do tematu szkolenia.

– OBRAZ, RYCINA, CIEKAWY FRAGMENT FILMU, będące nawiązaniem do myśli przewodniej szkolenia.

– PRZYSŁOWIE/CYTAT,  które obrazują zagadnienia poruszane na szkoleniu. Jeśli prowadzimy szkolenie w takim układzie, że przed nami szkolenie prowadził jakiś inny trener/prezentowany był inny temat można też zastosować nawiązanie do wypowiedzi naszego przedmówcy lub tematu wcześniejszego szkolenia.

–  ODWOŁANIE SIĘ DO WŁASNYCH PRZEŻYĆ, DOŚWIADCZEŃ w dziedzinie/temacie w którym prowadzone jest szkolenie.

– DOKONANIE PORÓWNANIA, można np. porównać jak dany problem, zagadnienie wyglądał w przeszłości, a jak wygląda teraz lub może wyglądać w przyszłości, można również porównywać jakie jest podejście do danego tematu w zależności od płci, w różnych miastach, krajach, województwach, w różnych kulturach, itp.

– ODWOŁANIE SIĘ DO OSTATNICH WYDARZEŃ, KTÓRE MIAŁY MIEJSCE NA ŚWIECIE i są związane z tematem szkolenia.

– METAFORA, ANALOGIA – pokazanie podobieństw pomiędzy tematem szkolenia a innymi zjawiskami, tematami, przedmiotami, itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *