Jak określić swoje życiowe predyspozycje?

Jak określić swoje życiowe predyspozycje?

Mówi się, że życie to sztuka wyborów. Niektóre z nich podejmujesz zupełnie automatycznie i bez dłuższych rozmyślań, np. decyzja o przejściu na drugą stronę ulicy zajmuje Ci zazwyczaj kilka sekund.

Nad innymi rozmyślasz przez długie godziny, a czasem nawet lata – bo jak tu w kilka minut zdecydować o wyborze kierunku studiów, zmianie wykonywanego zawodu czy otworzeniu własnej działalności gospodarczej?

Przy podejmowaniu tego typu decyzji bardzo pomocna jest wiedza o tym, jakie są Twoje wewnętrzne predyspozycje. Gotowy do poszukiwań? Sięgnij zatem po kartkę i zacznij pisać 🙂

Jak określić swoje życiowe predyspozycje?

1. SENS – wypisz wszystkie sprawy, działania, zadania, które są dla Ciebie ważne.

2. TALENT – wypisz swoje zdolności, umiejętności, talenty – wszystko to, co przychodzi Ci z łatwością. Uwzględnij tu również informacje o Twoich talentach, które dostrzegają u Ciebie osoby z Twojego otoczenia.

3. PRZYJEMNOŚĆ  –  wypisz wszystkie sytuacje, z których czerpiesz przyjemność, które dają Ci radość i satysfakcję.

POLA 1, 2, 3 – to pola w których poszukujesz powiązań pomiędzy wskazanymi dwoma obszarami: zastanów się, co jest dla nich wspólnego i zanotuj wszystkie swoje skojarzenia i myśli.

POLE 4 – to pole syntezy: znajdź wspólne elementy pomiędzy polami 1, 2, 3 – wypisz wszystko to, co przychodzi Ci do głowy: mogą to być zarówno konkretne jak i bardziej ogólne myśli związane z Twoją przyszłością. To pole określa TERYTORIUM, KTÓRYM WARTO ZAJMOWAĆ SIĘ W ŻYCIU.

Zatrzymaj kartkę i  wróć do niej za kilka dni. Jeśli  w Twojej głowie pojawią się jakieś nowe pomysły, spostrzeżenia zapisz je w diagramie. Możesz też wykonać całe ćwiczenie od nowa.

Bibliografia:

Bennewicz M., Coaching i mentoring w praktyce, Burda Publishing Polska, Warszawa 2011, ISBN 978-8-3623-4354-6.

Mówienie i pisanie zawsze przychodziło mi z łatwością. Podobno słynę z ciętej riposty. Wszyscy myśleli, że zostanę nauczycielem, a wylądowałam na socjologii. Jednak po latach okazało się, że da się te obie rzeczy połączyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KONTAKT

Daj nam znać co możemy dla Ciebie zrobić, wypełniając formularz poniżej, a my skontaktujemy się z Tobą do 48h w dni robocze.

  * Twoje imię i nazwisko:


  * Treść wiadomości:

  * Czy prowadzisz firmę?

  * Podaj NIP Twojej firmy:

  * Podaj numer telefonu:

  * Twój adres e-mail:

  Jeśli jesteś zainteresowany pozyskaniem dotacji na usługi szkoleniowo-doradcze wypełnij nasz formularz pod dotacje dostępny pod TYM LINKIEM.

  Natomiast jeśli chcesz byśmy dopasowali indywidualny program rozwojowy, wypełnij jeden z poniższych formularzy:

  Analiza potrzeb szkoleniowo-doradczych KLIENT BIZNESOWY

  Analiza potrzeb szkoleniowo-doradczych KLIENT INDYWIDUALNY

  * W celu zapewnienia najlepszej jakości odpowiedzi wszystkie pola w formularzu są obowiązkowe.