Morze obowiązków – jak walczyć z utonięciem?

Morze obowiązków - jak walczyć z utonięciem?

Obowiązków do wykonania przybywa z godziny na godzinę, biurko tonie w dokumentach, skrzynka pocztowa pełna jest maili do przeczytania, a na samoprzylepnych karteczkach widnieje lista zadań, które powinny zostać wykonane już wczoraj.

Kiedy na dodatek rozlega się złowrogi dźwięk dzwonka telefonu masz ochotę wstać i uciec. Jednak ucieczka w takim momencie sprawi, że liczba zadań koniecznych do wykonania kolejnego dnia niebezpiecznie wzrośnie.

A jak z nadmiarem obowiązków radził sobie D. Eisenhower – amerykański prezydent i generał? Według niego: „Większość rzeczy pilnych nie jest ważna, a większość spraw ważnych nie jest pilna”. W oparciu o to przekonanie prezydent wymyślił tzw.: matrycę zarządzania czasem, zgodnie z którą warunkiem koniecznym w podnoszeniu własnej efektywności obok ustalania celów, jest nadawanie priorytetów tym celom. To spowoduje, że wykonamy zadania w odpowiedniej kolejności a także wyeliminujemy te, które nie są dla nas ważne.

Aby skutecznie ustalić swoje priorytety zastanów się, które z Twoich zadań są:

WAŻNE – oznacza, że dany cel lub zadanie ma duże znaczenie z punktu widzenia Twoich wartości i życiowych priorytetów. Zadanie może więc być ważne lub nieważne.

PILNE – dotyczy wymiaru czasowego zadania, czyli tego, jak szybko chcesz lub musisz je wykonać. Zadanie może być ocenione przez Ciebie, jako pilne lub niepilne.

Następnie przyporządkuj je do jednej z czterech ćwiartek:

Morze obowiązków - jak walczyć z utonięciem?

Metoda Eisenhower’a to podstawowe narzędzie w zarządzaniu własnym czasem. Jeżeli nie masz jeszcze zwyczaju zapisywania swoich zadań, warto byś wyrobił sobie nawyk kategoryzowania różnych zadań ,,w głowie” i zajmowania się nimi w odpowiedniej kolejności.

Bibliografia:

M. Clayton, „Zarządzanie czasem”, Warszawa 2011

Mówienie i pisanie zawsze przychodziło mi z łatwością. Podobno słynę z ciętej riposty. Wszyscy myśleli, że zostanę nauczycielem, a wylądowałam na socjologii. Jednak po latach okazało się, że da się te obie rzeczy połączyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KONTAKT

Daj nam znać co możemy dla Ciebie zrobić, wypełniając formularz poniżej, a my skontaktujemy się z Tobą do 48h w dni robocze.

  * Twoje imię i nazwisko:


  * Treść wiadomości:

  * Czy prowadzisz firmę?

  * Podaj NIP Twojej firmy:

  * Podaj numer telefonu:

  * Twój adres e-mail:

  Jeśli jesteś zainteresowany pozyskaniem dotacji na usługi szkoleniowo-doradcze wypełnij nasz formularz pod dotacje dostępny pod TYM LINKIEM.

  Natomiast jeśli chcesz byśmy dopasowali indywidualny program rozwojowy, wypełnij jeden z poniższych formularzy:

  Analiza potrzeb szkoleniowo-doradczych KLIENT BIZNESOWY

  Analiza potrzeb szkoleniowo-doradczych KLIENT INDYWIDUALNY

  * W celu zapewnienia najlepszej jakości odpowiedzi wszystkie pola w formularzu są obowiązkowe.